“EXPO 2025” ko‘rgazmasidagi O‘zbekiston pavilioniga EXPO 2025 uyushmasi katta maslahatchisi, Yaponiya Milliy etnologiya muzeyi faxriy professori Kenji Yoshida tashrif buyurdi.
Pavilion bo‘ylab sayr chog‘ida u o‘zbek xalqining boy tarixi va madaniyatini ta’kidlab, yurtimiz ko‘shkining maftunkor dizayni va g‘oyasi, ayniqsa, “EXPO”ga tashrif buyuruvchilarining diqqat markaziga aylangan mahobatli ayvon me’rmochiligiga alohida to‘xtaldi. Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston pavilioni O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi madaniy almashinuvning jo‘shqin timsolidir.
Kenji Yoshida, shuningdek, 2026-yil mart oyida Osaka shahridagi Milliy etnologiya muzeyida O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi bilan hamkorlikda “Ipak yo‘li bo‘ylab savdogarlar tarixi” arxeologik ko‘rgazmasining ochilishiga urg‘u berdi.
Tashrif yakunida mehmon Faxriy mehmonlar kitobiga o‘zining iliq so‘zlari bitilgan nomasini yozib qoldirdi va yaqin kelajakda O‘zbekistonga tashrif buyurish istagini bildirdi.

The Uzbekistan Pavilion at EXPO 2025 was visited by Kenji Yoshida, Senior Advisor to the EXPO 2025 Association and Honorary Professor at the National Museum of Ethnology in Japan.
During his tour of the pavilion, he highlighted the rich history and culture of the Uzbek people and noted the impressive design and concept, especially the architecture of the terrace, which has become a centre of attraction for EXPO visitors. According to him, the Uzbekistan Pavilion is a vivid symbol of cultural exchange between Uzbekistan and Japan.
Kenji Yoshida also emphasised that in March 2026, the National Museum of Ethnology in Osaka will open an archaeological exhibition entitled ‘Stories of Merchants along the Silk Road’, organised jointly with the Uzbekistan Culture and Arts Development Foundation.
At the end of his visit, the guest left a warm message in the Guest Book and expressed his desire to visit Uzbekistan in the near future.